Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Bruxelles, 24 iun /Agerpres/- Miniştrii apărării din statele membre ale NATO au convenit miercuri la Bruxelles suplimentarea efectivelor forţei de reacţie rapidă a Alianţei, de la 13.000 de soldaţi, câţi numără în prezent, până la 40.000, transmit agenţiile DPA şi EFE.

'Am decis să suplimentăm şi mai mult efectivele şi capacităţile forţei de reacţie a NATO, astfel încât să avem până la 40.000 de soldaţi', a declarat secretarul general al Alianţei, Jens Stoltenberg, la conferinţa de presă desfăşurată după terminarea reuniunii miniştrilor apărării. El a precizat că nu s-a aprobat în mod specific această sporire a efectivelor, ci o consolidare a structurilor militare terestre, aeriene, navale şi de trupe speciale, măsuri ce vor implica automat o creştere de efective.

Jens Stoltenberg a mai anunţat că la reuniune s-a convenit, printre altele, şi o accelerare a procesului luării deciziilor. Astfel, comandantul suprem al Forţelor aliate ale NATO în Europa (SACEUR), generalul american Philip Breedlove, a primit 'autoritatea de a alerta şi pregăti trupele astfel încât acestea să fie gata de acţiune odată ce este luată decizia politică'.

Deciziile luate la reuniunea de miercuri survin anunţului făcut cu o zi în urmă de secretarul american al apărării, Ashton Carter, care a declarat că în statele din flancul estic al Alianţei, printre care şi România, vor fi prepoziţionate arme grele, inclusiv tancuri, transportoare blindate şi piese de artilerie, care pot echipa o forţă alcătuită din circa 5.000 de soldaţi.

Crearea acestei forţe de reacţie rapidă a fost decisă la summitul NATO de anul trecut, cu obiectivul de a da încredere statelor din flancul estic al Alianţei, care se tem de Rusia.AGERPRES/(AS - editor: Sorin Popescu)

Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews


Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.