Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Washington, 22 mar /Agerpres/ - Hackeri care susţin că fac parte din gruparea jihadistă Statul Islamic (SI) au publicat o listă de 100 de militari americani care ar trebui ucişi, precizându-le numele şi presupusele lor adrese, a indicat duminică Centrul american de monitorizare a site-urilor islamiste (SITE), potrivit AFP.

Grupul, care se prezintă drept "Divizia de hackeri a Statului Islamic", a publicat online aceste informaţii despre 100 de membri ai diferitelor corpuri ale armatei americane, inclusiv gradele şi fotografiile lor, a adăugat SITE. În textul mesajului de ameninţare, Statul Islamic face apel la membrii şi simpatizanţii săi din SUA să-i ucidă pe respectivii militari, potrivit The New York Times.

Hackerii susţin că au piratat aceste informaţii de pe servere, baze de date şi e-mail-uri ale guvernului.

În opinia acestui grup, cei 100 de militari au participat la războiul împotriva Statului Islamic în Siria, Irak şi Yemen.

La solicitarea The New York Times, Departamentul american al Apărării şi FBI au precizat că sunt informate în legătură cu aceste ameninţări şi anchetează postarea.

Cotidianul american citează o sursă militară care afirmă că informaţiile publicate sunt totuşi accesibile publicului şi că serverele guvernului nu par să fi fost piratate.

În ultimele luni, mai multe organe de presă şi instituţii americane au fost atacate de hackeri care se revendică de la Statul Islamic. În ianuarie, ei au preluat pentru scurt timp controlul asupra conturilor de Twitter şi YouTube ale Comandamentului militar american din Orientul Mijlociu (CENTCOM), un atac informatic stânjenitor pentru armata americană, aflată în plin război împotriva jihadiştilor în Irak şi Siria.AGERPRES/(AS - editor: Ionuţ Mareş)

Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews


Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.