COD GALBEN: 08-06-2025 ora 10 Intre 8 iunie, ora 14 – 9 iunie, ora 03 se va semnala instabilitate atmosferică temporar accentuată COD GALBEN: 08-06-2025 ora 10 Intre 9 iunie, intervalul orar 12 – 21 Fenomene vizate se va semnala 9 iunie, intervalul orar 12 – 21 Fenomene vizate COD PORTOCALIU: 08-06-2025 ora 22 Intre 22:25 si 23:30 se va semnala Vijelie puternică, viteza vântului la rafală de 70…90 km/h, frecvente descărcări electrice, grindină, averse torențiale. in Zona depresionară a județului Harghita, respectiv zona localităților, Județul Harghita; COD PORTOCALIU: 08-06-2025 ora 22 Intre 22:22 si 23:30 se va semnala Vijelie puternică, viteza vântului la rafală de 70…90 km/h, frecvente descărcări electrice, grindină, averse torențiale. in Județul Maramureş;

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Moscova, 8 mar /Agerpres/ - Liderul cecen Ramzan Kadîrov a declarat că Zaur Dadaev, unul dintre suspecţii în cazul uciderii opozantului rus Boris Nemţov, este un "bărbat extrem de credincios" care a fost şocat de caricaturile cu Profetul Mahomed din revista franceză de satiră Charlie Hebdo, ai cărei jurnalişti au fost ţinta unui atac în luna ianuarie la Paris, relatează Reuters şi AFP.

"Toţi cei care îl cunosc pe Zaur (Dadaev) ştiu că este un bărbat extrem de credincios care, la fel ca toţi musulmanii, a fost şocat de caricaturile din Charlie Hebdo", revistă susţinută de Boris Nemţov, a precizat liderul cecen, într-o postare pe contul său de Instagram.

Kadîrov a confirmat de asemenea că Dadaev a făcut parte din poliţia cecenă şi că a fost decorat pentru curajul său.

Zaur Dadaev, unul dintre cei cinci suspecţi prezentaţi duminică unui tribunal din Moscova, a recunoscut că a participat la asasinarea liderului rus de opoziţie Boris Nemţov, împuşcat mortal la 27 februarie în apropiere de Kremlin, a anunţat instanţa, care a decis să-i plaseze în detenţie până la 28 aprilie pe cei cinci bărbaţi.

De origine cecenă, Zaur Dadaev, care, potrivit agenţiei RIA Novosti, a fost comandantul-adjunct al unui batalion de poliţie afiliat Ministerului de Interne al Ceceniei, a fost arestat sâmbătă în Inguşetia, republică instabilă care se învecinează cu Cecenia, în Caucazul rus.

Dadaev a fost arestat împreună cu Anzor Gubacev, şi el de origine cecenă, angajat al unei firme private de securitate din Moscova, potrivit RIA Novosti. Gubacev a pledat nevinovat, precizează agenţia TASS.

Prezentaţi de asemenea tribunalului moscovit, ceilalţi trei suspecţi, Tamerlan Eskerhanov, Ramzat Bakaev şi Shagui Gubacev, fratele mai mic al lui Anzor Gubacev, şi-au susţinut de asemenea nevinovăţia, potrivit agenţiilor ruse de presă.

Motivul asasinatului nu a fost stabilit încă de către anchetatori, cel puţin nu public. Ei au precizat la începutul săptămânii că iau în calcul toate pistele, inclusiv posibilitatea ca Nemţov să fi fost ucis de militanţi islamişti, din cauza susţinerii arătate pentru revista Charlie Hedbo.AGERPRES/(AS - editor: Ionuţ Mareş)

Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews


Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.