Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Kiev, 14 aug /Agerpres/ - Centrul Doneţkului, oraş bastion al separatiştilor proruşi din estul Ucrainei, a fost atacat joi cu artileria grea, cel puţin o persoană pierzându-şi viaţa, relatează agenţiile internaţionale de presă.

Nu este clar cine a lansat atacul, însă insurgenţii rusofoni susţin că obuzele au fost trase de armata ucraineană, care a încercuit oraşul în vederea unui posibil asalt. Guvernul de la Kiev nu a reacţionat imediat, dar întotdeauna a subliniat că nu va folosi artileria sau aviaţia în zonele populate.

Primarul a cerut locuitorilor acestui oraş să nu iasă din case, susţinând că se aud pretutindeni explozii provocate de obuze.

Potrivit administraţiei regionale, 74 de civili au fost ucişi şi alţi 116 răniţi în urma confruntărilor armate din regiunea separatistă Doneţk în ultimele trei zile, astfel că bilanţul total al victimelor de la începutul conflictului se ridică în această regiune la 839 de morţi şi 1.623 de răniţi.

Trupele ucrainene asediază de la începutul lunii iulie celălalt bastion al separatiştilor proruşi, oraşul Lugansk, care a fost abandonat de circa o jumătate de milion dintre locuitori, iar cei rămaşi nu mai au electricitate şi apă curentă de două săptămâni. În ultimele 24 de ore aici şi-au pierdut viaţa cel puţin 22 de persoane în urma bombardamentelor a căror origine de asemenea nu este cunoscută cu certitudine.AGERPRES/(AS - autor: Sorin Popescu, editor: Mihaela Toth)

Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews


Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.