COD GALBEN: 25-06-2025 ora 10 Intre 25 iunie, ora 10 – 26 iunie, ora 10 se va semnala val de căldură, caniculă și disconfort termic ridicat COD PORTOCALIU: 25-06-2025 ora 10 se va semnala val de căldură, caniculă și disconfort termic accentuat

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Bucureşti, 18 oct /Agerpres/ - Agenţia Naţională de Administrare Fiscală (ANAF) câştigă cam 75% din sumele pe care le are în instanţă, în Bucureşti procentul fiind de 88%, a declarat, marţi, Dragoş Doroş, preşedintele instituţiei, în cadrul unei conferinţe organizate de Deloitte.

"Pe statistici ANAF nu stă chiar aşa de rău. Pe sumele pe care le avem în instanţă, care au în spate decizii definitive, în ultimii 5 ani, ANAF câştigă cam 75%. Nu e neapărat foarte bine, dar nici rău. Scopul nostru este să câştigăm cât mai mult. Noi ne ajustăm ca să câştigăm mai mult de 75% din sume. Pe deciziile de soluţionare a contestaţiilor - contestaţiile de peste 5 milioane se soluţionează la o direcţie specializată din Bucureşti, iar contestaţiile sub 5 milioane se soluţionează la 5 servicii de soluţionare din ţară - la direcţia din Bucureşti, contestaţiile care sunt respinse şi care ajung automat în instanţă, tot pe considerentul sumelor procentul de câştig de partea ANAF este de 88%, ceea ce mă îndreptăţeşte să spun că soluţiile de respingere sunt corecte", a spus Doroş.

Şeful Fiscului este, însă, nemulţumit de procentul de 70% înregistrat la nivel de ţară şi a arătat că serviciile de soluţionare ar trebui să ajungă la performanţele consemnate în Bucureşti.

"Ne gândim cum să procedurizăm treaba asta ca să se întâmple. Alt lucru este deranjant în ceea ce priveşte soluţionarea contestaţiilor, procentul mare de contestaţii care sunt suspendate la soluţionare. De fapt aici este problema cea mare şi suspendarea aceasta se întâmplă din cauza plângerilor penale care suspendă soluţionarea pe civil, adică pe bani. Aici pe noi ne preocupă să diminuăm cât de mult procentul", a mai afirmat preşedintele ANAF. AGERPRES/(AS - autor: Florin Bărbuţă, editor: Andreea Marinescu)

Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews


Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.