Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Tokyo, 1 sep /Agerpres/ - Constructorul auto japonez Mazda Motor Corp a anunţat joi că va rechema în service un număr total de 2,3 milioane vehicule vândute la nivel global, din cauza unor posibile probleme la portiera din spate şi la motoarele diesel ale unor vehicule, transmite Reuters.

Un număr de 390.000 de vehicule, inclusiv modele Mazda 3 sedan şi hatchback precum şi CX-3 SUV crossover, vor fi rechemate la service în Japonia pentru a rezolva o posibilă problemă la portiera spate. Mazda intenţionează să recheme în service alte 1,8 milioane vehicule vândute la nivel mondial din acelaşi motiv, dar a refuzat să ofere cifre detaliate pentru fiecare regiune. Constructorul nipon a precizat însă că vehiculele afectate au fost produse în perioada decembrie 2007-decembrie 2015.

De asemenea, tot pentru piaţa japoneză, Mazda va rechema în service aproximativ 110.000 de vehicule, inclusiv modele Mazda 3 şi Mazda CX-3, produse în perioada august 2014-august 2016 din cauza unor probleme la computerul motoarelor diesel.

Mazda, al cincilea mare constructor auto japonez, a vândut aproximativ 1,5 milioane vehicule în exerciţiul fiscal încheiat în luna martie 2016, în principal în America de Nord. AGERPRES/ (AS-autor: Constantin Balaban, editor: Andreea Marinescu)

Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews


Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.