Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Bucureşti, 25 nov /Agerpres/ - Inspectorii Registrului Auto Român (RAR) au oprit activitatea unui număr de 42 de ateliere de vulcanizare din Bucureşti şi din judeţul Ilfov şi au aplicat amenzi de 162.000 de lei în urma abaterilor constatate, se arată într-un comunicat al Registrului Auto Român remis, miercuri, AGERPRES.

Inspectorii RAR au verificat 131 de ateliere de vulcanizare, iar la 90 dintre ele au fost constatate diferite abateri.

'Din totalul unităţilor verificate s-a constatat că 41 erau neautorizate (unele dintre ele în curs de autorizare). În alte situaţii s-a constatat că: nu se întocmeau (sau nu întocmeau corect) actele de garanţie pentru activităţile prestate; nu se efectuau sau nu înregistrau inspecţiile finale; nu se menţineau condiţiile iniţiale de autorizare (de exemplu nu aveau verificări metrologice în termen de valabilitate la sculele şi dispozitivele din dotare)', se precizează în comunicatul citat.

În context, inspectorii RAR recomandă şoferilor să folosească numai serviciile unităţilor de vulcanizare autorizate RAR, pentru a avea siguranţa că acestea îndeplinesc condiţiile minimale şi obligatorii necesare. Potrivit acestora, lipsa unui lucrător calificat sau a unor utilaje adecvate pot duce la defecţiuni care să afecteze siguranţa circulaţiei. AGERPRES/ (AS - editor: Andreea Marinescu)

Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews


Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.