COD GALBEN: 07-05-2025 ora 10 Intre 7 mai, ora 12 – 7 mai, ora 23 se va semnala instabilitate atmosferică temporar accentuată

Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Bucureşti, 5 mar /Agerpres/ - Daniel Dăianu, prim-vicepreşedintele Autorităţii de Supraveghere Financiară, a declarat miercuri că nu îşi poate da demisia de la ASF.
"Demisia de onoare. Oricât ar fi de onorabilă o demisie, în condiţiile date nu pot să o fac. În momentul în care am mai rămas şapte în Consiliu, în condiţiile în care am fost părtaşi la bine şi la rău la actele decizionale, în condiţiile în care există această examinare a activităţii ASF, cum aş putea în momentul de faţă pur şi simplu să plec? Am fost încercat de acest sentiment. Sunt oameni care cunosc frământările mele, au antedatat acceptul de a veni la ASF, sunt numeroşi colegi, colegi de la BNR, din presă şi ca să fiu mai precis, acum este foarte greu să îţi dai demisia", a susţinut oficialul ASF, la finalul audierii sale în Comisia de buget-finanţe din Senat.
Potrivit lui Dăianu, o demisie în aceste momente ar însemna un abandon.
"Una este să dai o demisie atunci când lucrurile de bine, de rău, nu înseamnă un abandon, pentru că asta ar însemna, există şi această interpretare, că Dăianu fuge. Dăianu nu este de neînlocuit. Dăianu poate pleca, Autoritatea trebuie să funcţioneze", a afirmat el. AGERPRES/(A - autor: Florin Bărbuţă, editor: Antonia Niţă)

Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews


Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.