COD GALBEN: 14-05-2025 ora 10 Intre 15 mai, ora 10 – 15 mai, ora 22 se va semnala instabilitate atmosferică, intensificări ale vântului

Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Bucureşti, 25 feb /Agerpres/ - Regizorul Radu Muntean refuză nominalizarea filmului său - "Un etaj mai jos" - la Premiile Gopo, spunând că acest demers a fost unul "abuziv", şi solicită organizatorilor retragerea producţiei din această competiţie.

"La sfârşitul lunii ianuarie, am primit din partea Asociaţiei pentru Promovarea Filmului Românesc invitaţia de a înscrie ultima noastră producţie - filmul 'Un etaj mai jos' -, în competiţia pentru Premiile Gopo. Am răspuns atunci prompt organizatorilor că nu dorim să înscriem filmul şi că nu ne interesează să participăm la Gala Premiilor Gopo, începută ca o iniţiativă de promovare a noului cinema românesc, dar transformată în ultimii ani într-un eveniment monden, care emulează premiile unor industrii cinematografice puternice, într-o ţară care nu are, după părerea noastră, o industrie cinematografică reală şi în care filmele pot fi vizionate aproape exclusiv în shopping mall-uri", declară Muntean, într-un comunicat semnat alături de producătorul Dragoş Vîlcu.

Cei doi consideră că înscrierea la Premiile Gopo ce vor fi acordate la sfârşitul lunii martie este una "abuzivă" şi solicită retragerea filmului din competiţie.

"Nu am primit atunci niciun răspuns oficial din partea organizatorilor, dar am aflat din presă că filmul a intrat fără voia noastră în vederile juriului de preselecţie, fiind nominalizat la mai multe categorii. Considerăm abuzivă înscrierea forţată a filmului 'Un etaj mai jos' într-o competiţie cu care nu dorim să ne asociem şi rugăm organizatorii să retragă numele producţiei din lista filmelor nominalizate", se mai arată în comunicat.

"Un etaj mai jos" are şapte nominalizări la Premiile Gopo, la trofeele pentru cel mai bun film, cel mai bun regizor, cel mai bun actor în rol secundar masculin (Iulian Postelnicu), cea mai bună actriţă în rol secundar (Tatiana Iekel), cel mai bun scenariu (Răzvan Rădulescu, Radu Muntean, Alex Baciu), cea mai bună imagine (Tudor Lucaciu) şi cel mai bun sunet.

Cea de-a zecea ediţie a Premiilor Gopo va avea loc pe 28 martie. AGERPRES/(AS - autor: Oana Ghiţă, editor: Georgiana Tănăsescu)

Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews


Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.